Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Panik bozukluğa dikkat

Uzm. Dr. Üçüncü, panik bozukluk hakkında bilgi vererek, Günümüzde yaygınlığı hızla artan, her yaşta görülebilen fakat 20-40 yaşları arasında daha sık rastlanan panik bozukluk, hem ruhsal hem de bedensel belirtiler gösteren psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Panik bozuklukta, panik ataklar ve ataklar arasında devam eden yoğun endişe, sıkıntı, tedirginlik hali mevcuttur.

Panik ataklar bazı hastalarda dar ve kapalı ortamlar, kalabalık ortamlar, toplu taşıma araçları gibi ortamlarda ortaya çıkarken bazı hastalarda herhangi bir yer ve zamanda oluşabilir. Panik atak esnasında kişi yoğun endişe, korku, daraltı, bunaltı gibi ruhsal belirtilerle birlikte nefes darlığı, nefesinin yetmediği hissi ile hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, çarpıntı, bulantı, terleme, baş dönmesi, vücudunda uyuşmalar, güçsüzlük gibi bedensel belirtiler hissedebilir.

Bu bedensel belirtiler her hastada farklı farklı olabilir. Panik bozuklukta ortaya çıkan bedensel belirtiler vücudumuzla ilgili bir hastalığımızın olduğu yanılgısı oluşturabilir, bu nedenle hastalar birçok kez hastanelerin acil bölümlerine, değişik branş hekimlerine başvurabilirler.

Bu hastalara yapılan çok çeşitli tahlil ve tetkikler sonucu belirgin bir bedensel hastalık teşhisi konulamaz. Panik bozuklukta tedavi uygun psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi ile mümkündür. Hastalık tedavi edilmez ise sürekli bir hal alabilir ve yaşam kalitenizi ileri derecede bozabilir dedi. 

Bir önceki yazımız olan Reflüyü hafife almayın başlıklı makalemizde haber, haberler ve reflü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi